İyilik yaptı başı derde girdi!

İflas ederek kaçan Bulut İnşaat ve Eval İnşaat’ın mağduriyetini bitiren Medet Anlı tutuklandı!
2012 yılında inşaatları teslim etmesi gereken Bulut İnşaat ve 2018 yılında teslim etmesi gereken Eval İnşaat’ın mağdur ettiği 2 bine yakın insanın mağduriyetini bitirmek için yola çıkan Medet Anlı, ‘çete kurmak’ suçundan tutuklandı. Mağdurlar adliye önünde Anlı’ya destek olurken “10 yıldır süren mağduriyetimizi bitiren Medet Anlı’ya dua ediyoruz” dedi.

Hem suçlular hem güçlüler

Ev hayaliyle bütün birikimlerini Bulut ve Eval İnşaat’a kaptıran 2 bine yakın mağdurun sorunlarını çözebilmek için resmi olarak projeleri devralan Medet Anlı ve şirketinde çalışan 47 kişinin tutuklanmasına tepki gösteren mağdurlar “Birinci katı yapmadan kaçıp gidin firmalar, şimdi evler teslim edilmeye başlayınca ortaya çıkıp bizden para talep ediyor. Bu nasıl adalet anlamadık” dedi.

Bir eve nasıl 2,5 milyon kredi çekilir?

Bulut ve Eval İnşaat’ın mağdur ettiği insanlar, hem evlerini alamadığı gibi hem de, şirketlerin her ev için 2,5 milyon kredi çektiği, kredilerin ödenmediği için bankalar tarafından kendilerine 7 milyonluk icra davaları açıldığını açıkladı. Başlarını sokabilecek bir ev hayaliyle bütün birikimlerini firmalara kaptıran mağdurlar, ayrıca bu bankaların açtığı icra davalarıyla karşı karşıya kaldı.

Silahlar ruhsatlı

Medet Anlı’nın çete kurduğuna dair en sağlam belgeyi evinden çıkan silahlar olarak gösterilmesine tepki gösteren şirket çalışanları, bütün silahların İçişleri Bakanlığı’ndan ruhsatlı silahlar olduğunu, ruhsatsız tek bir tabancaya daha rastlanmadığını aktardı. İki ay önce plakası sökülmüş iki ayrı motosikletten inşaata silahlı saldırı olduğunu söyleyen çalışanlar, asıl çetenin karşı taraf olduğunu iddia etti.

Binlerce insanı mağdur eden Bulut ve Eval İnşaat’ın bırakıp kaçtığı inşaatları bitirebilmek için projeleri devralan Medet Anlı ve 47 çalışanı ‘çete kurmak’ suçundan tutuklandı. Kendisine destek olmak için adliyeye akın eden mağdurlar “Medet Anlı 10 yıllık mağduriyetimizi bitirdi. Asıl çete karşı taraftır. Bizleri milyonlarca lira zarara soktu. Kimse sorunumuza çare bulmadı, şimdi evleri teslim alma noktasına geldik, iyilik yapanları tutukluyorlar. Bu nasıl bir adalet anlamadık” dedi.

Eval İnşaat’ın bin 500 aileye daireleri ön avanslar alarak sattığını iddia eden mağdurlar, inşaatlar yapılmaya başlamadan firmanın kaçtığını, sattıkları dairelerin üzerine de her birine 2,5 trilyonluk kredi çektiğini iddia etti. Şu an kredilerin ödenmediği için 7-8 milyonluk icra davalarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten mağdurlar, adalet istiyor. Mağdurlar, Eval İnşaat’ın yapmadığı daireler için elindeki senetleri hacze koymaya başladığını ifade ederken, firma sahiplerinin de yurt dışına kaçtığı bilgisine sahip olduklarını aktardı. Ofisine gidip haklarını arama noktasına geldiklerinde, polisle karşı karşıya kaldıklarını belirten mağdurlar, bir taşeron firmanın 6 milyonluk alacağı olduğunu belirtti. Devletin bu işe bir dur demesi gerektiğini ifade eden mağdurlar, bir dairenin üzerine 2,5 trilyonluk kredinin nasıl çekilebildiğini de sordu.

Karşı tarafında kendilerini taciz ettiğini belirten çalışanlar “1,5 ay önce iki tane plakası sökülmüş motosiklet, kapının girişinde ateş etti gitti. Hep taciz, hep baskı, hep kışkırtma yaşadık. Bugün haneye tecavüz olursa ne yapacaksın, çoluk çocuğu korumak için korunmaya geçeceksin” sözlerini paylaştı.

Mağdurlar “Medet Bey inşaatları aldıktan sonra üç ayda çatır çatır yapmaya başladı. 10 yıldır mağdur olanların üç ayda tapusunu verdi. Medet Anlı orayı gasp edenleri çıkarttı, herkesin hakkını veren, 10 yıldır duran inşaatları yapmaya başlayan adam neyi gasp etmiş anlamadık. Çete onlardı gerçekten. Bu adam art niyetli olsa bu tapuyu niye versin. Bulut İnşaat çetedir aslında. Ben bu daireyi satmak istesem, satıyorum, öncesinde hiç bir hakkım yoktu” dedi.

Anlı mağduriyeti ortadan kaldırdı

Firma çalışanı Hasan Fındıkoğlu ise “Eval İnşaat’ın bu inşaatları bıraktığı andan itibaren, toprak sahibi Atilla Eşkinozoğlugil sözleşmeyi fesdetti. İnşaatın resmi tamamlanma süresinin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen tamamlayamaması üzerine resmi olarak sözleşmeyi feshetti. Sözleşmeyi feshetttikten sonra Medet Anlı bölgedeki bir emlakçıydı. Medet Anlı’ya ‘gel beraber bu inşaatı bitirelim, mağduriyeti ortadan kaldıralım” deyince Anlı’nın tek bir şartı vardı “Biz insanlara tapularını vereceğiz ki insanlar mağdur olmasın”… Atilla Bey’le bu şekilde anlaşarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarının kendilerine verdiği hakkı kullanarak toprak sahibiyle anlaşarak inşaatları yapmaya başlıyor. Eval İnşaat bırakıp gittiği zaman inşaatların yükselme oranı yüzde 10 en fazla yüzde 20. Bugün gelinen nokta Hayat Park 1 projesi yüzde 90 tamamlanma noktasında. Şimdi burada mağduriyet oluşturma edebiyatı şuradan kaynaklanıyor. Atilla Eşkinozoğlugil’in sözleşmeyi feshetmesinden sonra yasada bir açık bulabilir miyiz diye uğraşıyorlar. Medet Anlı’nın mağdurların mağduriyetini ortadan kaldırmak üzere iki projesi var. Burada Medet anlı’ya destek için gelenler arasında hem Hayat Park 4 projesiyle Bulut İnşaat’ın oluşturduğu mağdurlar var, hem de Eval İnşaat’ın oluşturduğu mağdurlar burada. Bizim çıkış noktamız şu ‘adalet mülkün temelidir’. Bütün yasal belgeler elimizde. Silahlı suç örgütü deniliyor bir tane silahın ruhsatsız olduğu tespit edilemiyor. Biz çeteymişiz. Burası bir şirket tabi ki yöneticisi var CEO’su var, tabi ki muhasebe kısmı var, tabi ki çalışanları var. Bunlar çete midir?” sordu.

Bu firmalar yüzünden kanser olanlar var

İnşaat firmalarının mağdur ettiği vatandaşlardan Seyhan Yıldız, ev almak için bu firmalarla anlaşma yaptığından bebeğinin yeni doğduğunu ancak şu an 10 yaşında olmasına rağmen evini alamadığını belirtirken “10 yıldır çile çekiyordum, mağdur oldum. Allah razı olsun Medet Anlı ortaya çıkana kadar biz çile çekiyorduk, Allah’tan bu adam ortaya çıktı. Benim bu saçlarımın beyazlaması bu inşaat yüzünden oldu. Bizi bu çileden kurtardı. Benim babamın oğlu değil, akrabam değil, ailece dua ediyoruz ki bu adam ortaya çıktı da şu an inşaat gece gündüz devam ediyor. Her hafta inşaata gidip geliyorum geçen ayın mayıs itibariyle inşaat yapılmaya başladı. Geçen sene haziran ayında bu inşaattan yaşadığım stresten dolayı hastaneye düştüm. Kanserden ölenler oldu, ölenler oldu, boşananlar oldu. Bu adam bizi çileden kurtardı. Mağdur olarak Medet Anlı beyefendiye destek vermek için buradayım. Tapumuzu aldık. İnşallah çıkar da bu mağduriyetimiz son bulur” sözlerini kaydetti.

Eval İnşaat ortadan kayboldu

Şantiye sorumlusu Evren Kaya ise “Eval İnşaat’ta sıkıntılar vardı, personelin parasını veremiyordu, taşeronların parasını veremiyordu. Son üç ayı özellikle çekler yazılmaya başlandı, bir anda ortadan kayboldular. İlerleyen süreçte toprak sahipleri olaya el koydu. Orayı toparlamaya çalıştı. Bitirmeye gidiyorlardı ama Eval İnşaat tekrar ortaya çıktı, mağdur olduklarını söylediler. Eval şu an mağdur edebiyatı yapıyor. Ben orada çalışıyordum durum hiç öyle değildi. İnşaatta gece gündüz çalışan insanları çete yaptılar. Emekçi insanları çete yaptılar” dedi.

Eval’ın avukatı nerede?

“Eval geliyor bir şeyi iddia etmeye çalışıyor, adamlarıyla inşaatı basıyor, bu dayı tuğlacı, emeğinin karşılığını istiyor. Birinci katta bırakıp kaçtığı inşaat şu an 38’inci katta” diyen mağdurlar “Haliyle işçiler bu haksızlığa karşı duruyor buna çetesiniz deniyor. Medet Anlı çıksın öpeceğim onu. Eval’ın bir yetkilisi yok ortada. Resmi olarak bir avukatı olsaydı da bu mağdur olan insanlara bir açıklama yapsaydı. Daire sakini gidiyor, elinde tapusu var hakkını arıyor adam suçlu oluyor. Eval’ın bir avukatı neden ortada yok” diye sordu.

Ömet Kalfa: Beni 7 trilyon zarar ettirdiler

Eval İnşaat’ın taşeronu Ömer Kalfa “Bu daire için 450 bin TL verdim, tapumu vermediler, dairenin üzerine kredi çekmişler. Dairenin üzerinde 7-8 milyonluk haciz kararları var. Eval İnşaat’tan ev alacağı olanların daireleri üzerine 7-8 milyonluk haciz koymuşlar. Yetmedi alacağıma karşılık senetler var, ödenmemiş. Bu imzalara itiraz ediyorlar, mahkemelik olduk. Eval İnşaat’tan 3 milyon TL alacağım var. Bu firma bırakıp gitti, mahkemeye gittim ama çözüm yok. Benim gibi 15-20 taşeron vardı. Medet Anıl tarafından yapılıyor ama öncesinde durmuştu. Eval kaçtıktan sonra arsa sahi Medet Anlı’ya devretti” sözlerini paylaştı.

80 dairenin teslimatını yaptık”

Şantiye Sorumlusu Kemal Çifçi “Medet Anıl geldikten sonra 80 dairenin teslimatını yaptık. Orada gelen insanların derdini dinledik. Medet bey 35 tanesinden bir kuruş para almadan yapıp verdi” derken ‘Eval İnşaat inşaatları yapmadan kaçıp gittiyse şimdi sizden ne istiyor’ sorusu üzerine “İnşaatları Medet Anlı yapıp, teslim etmeye başlayınca, Eval İnşaat geldi ve para istedi” diye cevapladı.