Kritik Faiz Açıklamaları ...
Sertaç Ekeke

Kritik Faiz Açıklamaları ...

Finansal piyasalarda verilerin yoğun olduğu önemli günler vardır bugün böyle bir gün yaşayacağız. Çok keskin damdan düşer gibi bir giriş oldu farkındayım ancak süreç o kadar dalgalı ki ben de karmaşık yazıp kafa karıştırmak istemedim. Bugünün önemi nedir bunu biraz açalım ve kısaca değerlendirmelerde bulunalım.

 

Birincisi FED Başkanı Yellen konuşacak.  Son toplantı tutanaklarında güvercin (piyasaların hoşuna giden) bir tavır takınan FED Yellen’in konuşmasında şahinleşecek ve faiz arttırma tarihi ya da sinyali verecek mi göreceğiz. Faiz arttırma sinyalinin gelmesi durumunda özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından bir sıkıntı oluşacağı ve USD tarafında bir değerlenme göreceğimizi tahmin ediyoruz. Zaten genel resimde 2015 ‘e hızlı bir giriş yapan USD hem yurt içinde hem de yurtdışında değer kazanmıştı.  Eur/Usd paritesi 1,10 lu seviyelere sürüklenirken Usd/Try’de 2,52 seviyesine kadar yükselişler gördük.  ABD’de faizin arttırılması demek bu hareketlerin pekişmesi anlamına gelecektir.

 

İkinci konu TCMB’den gelecek olan faiz kararı. Biliyorsunuz Erdem Başçı ve TCMB’nin aldığı kararlar ile hükümet kanadı arasında ciddi bir sıkıntı var. Bu toplantıda üst bantta min. 50 baz puan gibi bir indirim gelebilir. Bu indirim hükümet kanadını tatmin eder mi? Piyasada tepki ne olur? Bunu kısa süre içinde göreceğiz. Şimdilik tahmin boyutunun ötesine geçemez yazdıklarımız.

 

Kısacası FED başkanının konuşmasından TCMB’nin de atacağı adımlardan sonra piyasalarda bunların  fiyatlamalarını göreceğiz.  Fiyatlamalar ve atılan adımları yine burada değerlendireceğiz şimdilik beklemeye devam.

 

Biraz da komşuya değinelim. Beklediğimiz gibi erteleme adımı atıldı. 6 ay erteleme için masaya oturan Syriza hükümeti 4 ay erteleme ve destek alarak masadan kalktı. Ben her iki tarafta da biraz tadın kaçtığını düşünüyorum. Bu durum Yunanlıların beklediği bir durumdur. Sonuçta borçlu olan tarafın dik durması pek de alışık olunmayan bir tavır. Süreç daha da keskinleşebilir ancak uzun vadeli planlamalar yapılmadan radikal adımlar atılmayacaktır yani Yunanistan’ı yeniden Drahmiye döndürmek için vakit henüz erken. 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım