71.960 Öğretmen Daha Atanabilir mi?
Ferhat Göl

71.960 Öğretmen Daha Atanabilir mi?

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamaya göre, 40 bin öğretmen atamasının büyük bir çare olarak görüldüğü aktarılmıştır. Öğretmenlerimizin en büyük sorunu hiç şüphesiz ki atanmaktır. Üniversitelerinden mezun olan öğretmenler girdikleri kpss sınavı dahilin de atanmak için adeta can çekişmektedirler. Atanma sorunu tabi ki de yeni bir sorun değil. Ancak uzun yıllara dayanan bu sorun hala bir çözüme kavuşamamıştır. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada, 40 bin öğretmenin atanması sorunu çözmek için bir başlangıç olarak gösterilmektedir. Gençlerimiz bu kutsal mesleği icra edebilmek için,  birçok sınava ve dayanıklılık testine tabi tutulmaktadırlar. Öğretmenlerimiz atanamamanın verdiği sıkıntı ile ücretli öğretmenliklere yönelmektedir.
 

Öğretmenlerin kadrolu olması ve bir güvence altında çalışması büyük bir istek olarak algılanmaktadır. Ülkemizin değişmeyen kalıtımsal sorunlarından birisi olan öğretmenlik mesleği, uzun bir süre boyunca çözüme kavuşamayacak gibi durmaktadır. Öğretmenlerin hakları sürekli yenilmeye devam edilecek ve öğretmenler sürekli mağdur durumda olan taraf olacaktır. Peki, bu zulüm neden hala devam ediyor? Atanma sorunu için aklımızdan geçen tek şey, yine bir düzenleme veya yeniden sunulan bir tasarı ama çözüme kavuşacak bir sonuç asla olmayacak.

Öğretmenler şuan ayakta uyutulmaktadırlar. Sürekli gündemleri meşgul eden öğretmen atamaları bir türlü gerçekleşmeyip, öğretmenlerimizin hevesleri ve şevklerinin kırılmasına sebep olmaktadır. MEB'in verdiği rakamlar ile Tür Eğitim-Sen’in verdiği rakamlar yine birbirini tutmamaktadır. Eğer iki tarafında verdiği rakamlar birbirini tutacak olursa, öğretmen atamalarının o zaman gerçekleşeceği kanaatindeyim. Peki, öğretmenlerimizin atama sorunu ne kadar daha sürer? İşte orası tam bir bilinmezlik. Olan her zaman öğretmenlerimize olacaktır.

Bir umutla sürekli atanmayı bekleyen öğretmenler,  çok düşük ücretler karşılığında çalışmaya devam etmek zorunda kalacaklar. Kutsal bir meslek olan öğretmenliğin karşılaştığı bu sorunlar, cazipliğini yitirmektedir. Eğer sizde bir  öğretmen adayı  iseniz, hayatınız stres altında ve sürekli bir atanma korkusuyla karşı karşıya kalacaksınız.  Tüm öğretmen ve öğretmen adaylarımıza sabır diliyorum.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım