Ülkemizin Rekor Tablosu: Atanamayan Öğretmen Sayısı
Seval Okçu

Ülkemizin Rekor Tablosu: Atanamayan Öğretmen Sayısı

Günümüzde öğretmenlerimizin çoğu kendi meslekleri dışında her türlü işte çalışmakta. En verimli, en genç yaşlarında ve en taze bilgiler ile öğretmenlik yapacaklarına, garsonluk, sekreterlik yapıyorlar ya da hiç iş bulamadıkları için evde oturarak kendilerini köreltiyorlar. Hiçbir savcının garsonluk yaptığını, doktorun sekreterlik ya da şoförlük yaptığını görmediysek öğretmenlerimizi de görmemeliyiz. Öğretmenlerimizin eline yakışacak tek şey tebeşir ile kitaptır. Direksiyon ya da süpürge değil. Ancak mecburiyetten, evlerini geçindirebilmek için ne yazık ki yapıyorlar. Nerede adalet sorusunu bu defa da öğretmenlerimiz için soruyoruz.

Çocuklarımız bile 1 sene tekrar yapmadıkları zaman öğrendiklerini unutuyorlar. Taze öğretmenlerimiz neden mezun oldukları zaman hemen atamaları çıkmıyor. Onlar nasıl taze tutsun bilgilerini?

Yıllarca yığınla masraf ederek zorla okudukları okuldan mezun olduktan sonra artık hem öğrencilerine hem de maddi özgürlüklerine kavuşma hayalleri kurarken neden öğretmenlerimiz olmayacak işlerde çalışmakta ya da evde oturmakta. Eğer denge sağlanamıyorsa üniversitelerin öğretmenlik bölümlerine de öğrenci almayın. Dikkat ettiniz mi ülkemizde atanmayı bekleyen yıllardır atanamayan öğretmenlerimizin sayısını 315 bin. 315 bin atanamayan öğretmen. Ülkemizin kara rekor tablosu…

Her geçen yıl bu tablo artış gösteriyor. Ülkemizde 85 tane eğitim fakültesi var ve eğitim fakültelerinden mezun olarak atanmayı bekleyen 150 bin’ i aşkın aday var. Bununla beraber fen ve edebiyat fakültesi mezunları ile beraber bu sayı 330 bin’ i bulmakta. Bu da demek oluyor ki 3 yıl içerisinde atanamayan, atanmayı bekleyen öğretmen sayısı 800 bin’ i aşacak.

Kesinlikle devletin artık kontenjanlar azaltılmalı ki bu sayılar minimuma inebilsin. Ülke genelinde ise eğitim fakültelerinin açılması artık durdurulmalı. Yoksa bu şekilde öğretmenlerimize resmen işkence edilmekte.

Öğretmenlerimiz her hangi bir kariyer hedefi ya da yükselme hedefi olamayan memurlarımız. Bir hademe bile kariyer hedefleyerek işinde başarılı olarak baş hademe olabiliyor. Ancak öğretmenlerimiz böyle değil. Öğretmenlerimizin tek istekleri öğrencilerine kavuşmak ve onlara en iyi biçimde bilgilerini aktarmak.

Yıllarca öğretmen olabilmek için çaba sarf edip emek vererek mezun olan öğretmenlerimize bu haksızlıklar yapılmamalı. 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım