Atanamayan İİBF Mezunları
Admin

Atanamayan İİBF Mezunları

Üniversiteler de en çok tercih edilen fakülteler ve bölümler arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) üst sıralarda yer almaktadır. Birçok üniversite de İİBF fakültesi öğrencileri diğer fakültelere göre sayıca üstün olmuşlardır. İİBF içinde barındırmış olduğu bölümler dolayısıyla, tercih edilme sıralamasında akla ilk gelen fakültedir. Bu kadar tercih edilen bir bölüm ve sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çok olan mezun öğrenciler ne durumdalar?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri, yıllardır atanma sorunuyla yüz yüze kalmışlardır. Her sene atanma sayısı, mezun sayısının yarısına bile denk gelmemektedir. En çok tercih edilen fakülde olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, vermiş olduğu mezunları çok fazla mutlu edememektedir. İİBF bölümlerinde okuyan öğrencilerin en büyük hayali olan devlet memurluğu, artık öğrenciler için hayalden başka bir şey ifade etmemektedir. Burada suçu devlete mi atmak lazım yoksa öğrencilere mi bilemedim açıkçası.

Devlet kadrosu belli, atanacak memur sayısı az çok her sene aynı rakamlar ile ifade edilmekte ve bu durumun sürekliliği değişmeyecek. Biraz düz mantık düşünelim istiyorum. Devlet 2013 yılında 10 çeşitli konumlar dâhil, toplamda 10 memur ataması yapacağını açıkladı. Devlet 2014 yılında çeşitli konumlar dâhil, toplamda 11 memur ataması yapacağını açıkladı. Devlet 2015 yılında atanma rakamlarını 9 olarak açıkladı. Bu üç aşağı beş yukarı hep bu şekilde devam edecektir. Şimdi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezun sayısının 30-40 civarlarında olduğunu düşünelim.

Diğer fakültelerde mezun sayısı oranı da 10-15 civarında ve İİBF mezunlarının yarısı kadar diyelim. Devlet İİBF fakültesine bağlı 10 atamasını gerçekleştirdi ve yaklaşık 25 mezun açıkta kaldı. Bu sayı bir sene sonra 50, iki sene sonra 60 olacaktır. Mezun sayısında hep bir artış olacak ama devletin verdiği kontenjan zaten size daha önceden belirtilmiş.  Şimdi, İBBF bölümünde en yüksek notlarla mezun olup, sınavına gireceksin ya da sıradan bir öğrenci gibi mezun olup atanmayı bekleyeceksin. İşte gençler, aradaki farkı size kısacası açıkladım. Her üç kişiden biri İİBF fakültesini tercih ederse, mezun olunca atama beklemek için çok vakit bulacaktır. Bu yüzden ya başarılı olacaksınız ya da hayatınız boyunca atanmayı bekleyeceksiniz.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım