Polis Eğitimi Sil Baştan Değişiyor
Muzaffer Yıkılmaz

Polis Eğitimi Sil Baştan Değişiyor

Son zamanlarda oldukça sık konuşulan, gündem olan İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nın maddelerinden biri de polis okullarındaki eğitime ve düzene yapılacak değişiklik oldu. Polis okullarında kabul edilen sistem, verilen eğitim ve polis okullarına alınma koşulları sil baştan değişim gösterecek. Ana hatlarıyla kısaca özetlemem gerekirse, polis okullarının kapatılması ve üst düzey emniyet mensuplarının emekliye sevki gelmektedir. Bu yeni düzene ilişkin maddeler TBMM Genel Kurulu'ndan geçmiş bulunmaktadır. 
 

Oluşacak yeni sistemin maddeleri 
 

- Lise düzeyinde eğitime tabii olan Polis Kolejleri kapatılacak ve burada eğitimine devam eden öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nca sınav puanlarına göre kendilerine uygun olan okullara yerleştirilecektir. Sunulan bu tasarı sayesinde, öğrencilerin mağduriyetinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Ancak detaylı bir çerçeveden bakacak olursak, öğrencilerin yeni bir adaptasyon sorunuyla karşı karşıya kaldığını anlayabiliriz. Polis koleji öğrencilerinin aldıkları puanlar ile derecelendirilmesi ne kadar doğru olabilir ki? 
 

- Polis Kolejlerinde eğitim öğretim veren hizmet mensupları, personeller kadro durumlarına uygun bir şekilde öğretmen unvanlı kadrolara atanacaktır. 
- Emniyet Teşkilatı'nın görevleriyle ilgili işlemleri İçişleri Bakanlığı, mülki idare amirleri ve kendi amirlerince denetlenecek, teftiş edilecektir.  
-Mevcut amir rütbeleri için düzenlenecek, uygun hale getirilecek kadro sayılarının her amir rütbesi için öngörülen azami sayıdan fazla olması durumunda, bu fazlalık çözülünceye kadar, boşalan kadrolar hiçbir işleme tabii olmaksızın iptal edilmiş sayılacaktır. 
-Polis amirlerinin meslek derecelerinde ve rütbelerinde beklemek zorunda olduğu asgari bekleme süreleri de değişecektir. 
 

Sunulan tasarılara bakacak olursak, polis olmak isteyen gençlerimizi zorlu bir sınavın beklediğini görebiliriz. Peki, polis olmak neden bu kadar zorlaşıyor? Polislerin çalışma şartları ve aldıkları ücretler malum. Özel hayatlarındaki düzensizlikler ve aldıkları ücretler içler acısı. İlk düzenleme olarak, polis şartlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Polislik, cazip bir meslek konumuna geldiği zaman, polis koleji eğitim ve öğretim şartlarının düzenlenmesi için çalışmalar yapılabilir. Ancak yapılan bu değişikler ile bir ters orantı durumu da ortaya çıkmaktadır. Polislik çalışma şartları cazip değilken, yukarıda belirtilen maddelerinde eklenmesi durumunda polislik, tercih edilecek meslek gruplarının dışında kendine yer bulacaktır. 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım