Politika Eşittir Enerji Çıkmazı
A. Akif Erdem

Politika Eşittir Enerji Çıkmazı

Enerji, bir sistemin yapma kapasitesidir.Bildiğimiz en yaygın tanım budur.Ortaya çıkan iş’e bakıp şu kadar enerji tüketilmiştir yada yapılacak şu kadar iş için şu kadar enerjiye ihtiyaç vardır diyebilir miyiz ? Ülke sınırlarına dışında diyebiliriz fakat bizim ülke de anlamsız olur.

 

Neden?

Elektrik özelleştirmeleri başlangıcında dönemin sayın bakanı ne demişti ‘’artık elektrik özelleşecek elektriği kaçak kullananlar düşünsün özel sektörden çalmak devletten çalmaya benzemez’’

 

Elektrik dar boğazına girdik,enerji yetmiyor,nükleer santral şart! Nükleer santral gerekli ya da değil yok efendim tehlikeli. Size bir hesap yapayım bir düşünün.

 

Mevcut tüketimin yarısı kaçak. Enerji piyasasında çalışanlara göre Türkiye sınırlarında en az %60 kaçak kullanım var. Kaçak elektriği kimler kullanıyor. Vatandaş, çiftçi, küçük işletme, atölye…

 

Şehir de apartmanda yaşayan bir hanenin tüketimi 50 birim olsun. Klima, beyaz eşya, aydınlatma, TV ve diğer ev aletleri. Bu aile ısınmak için doğalgaz kullanıyor. Aynı şehrin kasaba ve köylerine gittiğiniz zaman, hane başı elektrik elektrik tüketimi 200 birime kadar çıkıyor. Evin içi  elektrikle ısıtılıyor. Günün her saati hamam gibi. Yaz geldiğinde iki adet klima hemde en bol BTU lu olanından  en fazla 22 santigrat derece hane içi sıcaklığını koruyor. Bilemediniz! Akıllı ev değil burası sadece kaçak elektrik kullanılan bir ev.

 

Evden çıkıp tarlalara doğru gidin, su taşıyan motorlar, ilerleyin kasaba içine atölyeler ve iş yerleri, çıkın biraz daha dışarı kocaman iş yerleri. Hepsi kaçak elektrik kullanıyor.

Bu şehre 10 bin birim elektrik geliyor. Sadece 4 bin birimlik kayıtlı abone ödemesi yapılıyor. Enerji yoktan var edilemez ama vardan iç edilir.

 

Ortada sorun var mı? Aslında yok. Neden?

Kaçak kullanımın miktarının % 70 civarı israf. Elektriği bedava bulan zihniyet klimasını, ısıtıcısını, iş tezgahını ve fabrikasını bedava enerjiyle çoşturuyor.

 

Kaçak elektrik kullanımını engellemenin zararı var mı?

 

İşte burada karşımıza OHM kanunundan daha güçlü bir kanun çıkıyor. Siyaset oyunları kanunu.

Kaçakları kayıt altına aldığın andan itibaren, vatandaş tepkisi seçim sandıklarını vuracak ‘’siz o kadar çaldınız biz sadece elektrik kullandık’’ duygusu vatandaşı yanlış oy kullanmaya sürükleyebilir.

Kaçakları kayıt altına aldığınızda elektriği satan şirketler ‘’fatura ödeyen enayilerden’’ zahmetsizce para almak yerine bir çok hane için sayaç okuma, bakım gibi hizmetleri de yapmak zorunda. Bu da maliyettir ve günahtır.

 

Kaçakları kayıt altına aldığınızda elektrik fazlası, arz fazlası yani fazla üretime ihtiyaç olmadığı hatta bu ihtiyacın sonraki on yılda gerekeceği ortaya çıkar ki bu anda kıyamet kopar. Enerji baronları o kadar lobi kurdu, teşvik, rüşvet gibi zahmetlere girdi. O kadar kömür, doğalgaz, HES santralleri çalışmasın enerji baronları aç mı kalsın?

 

EPDK gibi kurumlarımız sağolsun. Bu kurumlar vatandaşa en pahalı enerji nasıl satılırın yolunu her zaman dev şirketlere açmıştır; hep onlara rehber olmuştur.

 

Elektrik talebini karşılama sıkıntısı asla yoktur. Kayıt altına alıncak her Kw saat elektrik arz fazlasına dönüşeceği için üretenlerin tekerine çomak sokmak ve o bölgelerin oy’una muhtaç siyasetçilerin hesaplarını bozacağı için her zaman elektrik sıkıntısı olacaktır.

Beş değil onbeş nükleer santral yap. Sonuçta kaçak kullanan bölgelere hizmet oldukça kaçak kullanım ve israf aynı orantıda artacaktır.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım