Seçimlerde ne olacak? (Son Bölüm)
Kurtuluş Yıldırım

Seçimlerde ne olacak? (Son Bölüm)

7 haziran 2015 genel seçimleri için çok az zaman kaldı. Bu kadar kısa süre kalmış olmasına rağmen hala ortada bir belirsizlik ortamı mevcut durumda. Tam olarak seçimlerden nasıl bir sonuç çıkacağı hakkında neredeyse seçmenin büyük çoğunluğunun pek net bir fikri yok.

 

İnsanların zihninde pazar günü yapılacak olan seçimlere 3 gün kadar az zaman kalmasına rağmen net belirlenmiş bir parti yok gibi.

 

Konuştuğum insanlardan bazıları, AK Parti’ye olan hissiyatlarında bir azalma olduğunu belirtiyorlar. Özellikle Cumhurbaşkanı’nın kendini devlet başkanı yaptırmak için sınırları zorlamasının insanlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Normal şartlarda Cumhurbaşkanını geçmişte çok seven seçmen bu hareketten biraz rahatsız olmuş görünüyor. Davutoğlu ise aslında seçmene sevimli geliyor ancak Cumhurbaşkanı’nın gölgesi çok üzerine düşüyor diye düşünülüyor. Davutoğlu’nun illerde milletvekili olarak aday gösterdiği isimler ise daha beğenilmiş durumda. Eğer başbakan Davutoğlu ile devam edileceği belirtilse belki AK Parti daha fazla oy alabilirdi.

 

CHP tarafında ise insanlar Kılıçdaroğlu ne kadar dürüst davranmaya çalışsa da CHP’ye güvenemediklerini ifade ediyorlar. CHP’nin tam bir ulusalcı çizgiye gelmiş olmasından rahatsız olan merkezde ciddi sayıda insan mevcut. Ayrıca CHP’nin dindarlara karşı geçmişteki yaklaşımları da oy almasında önündeki en büyük engellerden birisi. CHP’nin beyaz Türk’lerden müteşekkil gibi görünen yapısı Anadolu insanını ciddi anlamda rahatsız ediyor. Ayrıca CHP’nin yerel kadrolarının büyük bölümünün Alevilerden oluşması da dindarların CHP’ye yaklaşmalrında soru işaretleri ile bakmalarına neden oluyor.

 

MHP tarafında ise kadrolarının yeterli olmadığı konuşuluyor. Devleti yönetecek kadar yeterli kadroların olmadığı belirtiliyor. Aday gösterilen insanlar seçmenlerce yeterli bulunmuyor. Eğer bu seçimde MHP daha fazla akademisyeni ve fikir adamını aday gösterseydi çok daha fazla oy alabilirdi. MHP eğer doğru adaylar ile seçimlere girseydi oyları en fazla artacak parti olacaktı deniyor.

 

HDP ise Demirtaş’ın esprili ve doğal tavırları ile sevilse de HDP’nin arkasında PKK olduğu gerçeği insanları bu partiye oy vermekten alıkoyuyor. Eğer HDP bizim PKK ile hiçbir alakamız kalmadı. Onları hiçbir şekilde dikkate almıyoruz dese oyları tavan yapabilir deniyor. Ancak öyle bir durum maalesef olamaz denilmekte.

 

Saadet Partisi ise Büyük Birlik Partisi ile yaptığı işbirliği  neticesinde oylarını artıracaktır ancak onların da aday seçimlerinden seçmenler hiç memnun değiller. Birçok ilde geçmişte sabıkalı işlere imza atmış kişileri aday gösterdikleri belirtiliyor. Bu nedenle oy potansiyellerinin pek yüksek olmayacağı konuşuluyor.

 

Haydar Baş ya da Bağımsız Türkiye Partisi ise insanlarda pek güven uyandırmış gibi görünmüyor. Abartılı reklamlarının ise seçmen gözünde inandırıcı bulunmadığı belirtiliyor.

 

Kısaca bu seçim birçok sürprize gebe olacak gibi görünüyor. Seçmenlerin hiç de azımsanmayacak bir kısmı hala kime oy vereceğine karar vermiş değil. Bu insanlar da seçim günü sandıkta nihai kararlarını oluşturup oylarını kullanacaklar. Bakalım hep birlikte bekleyip göreceğiz.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Arda Turan İzlanda Maçından Sonra Gözyaşlarına boğuldu
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım
Tuğba Ekinci'den Yok Artık Dedirten Paylaşım